资料摘要
湘少版四年级下册Unit9 How much is it?教学设计课时:Period 1时间:2018.4.24 授课人:双江中心小学邓颖辉教学内容:一、教学目标1.能听懂、会说新单词schoolbag, knife, crayon, brush, notebook, ball, toy car,
- 资料类型:教学教案文档
- 所属课文:Unit 9 How much is it?
- 支持正文预览,并提供同课文课件入口
- 浏览次数
- 906
- 下载次数
- 0
- 更新时间
- 2018-04-28 07:41:00
- 来源学校
- 学校:双江乡中心小学
Unit 9 How much is it?公开课教案
未知
摘要:暂无摘要
关键词:Unit 9 How much is it?公开课教案
正文
湘少版四年级下册Unit9 How much is it?教学设计
课时:Period 1
时间:2018.4.24 授课人:双江中心小学
邓颖辉
教学内容:
一、教学目标
1.能听懂、会说新单词schoolbag, knife, crayon, brush, notebook, ball, toy car, how much; 2.能用how much询问物体的价格,并作出相应的回答。
How much is it?/It’s…yuan.
3.
Can ask and answer with the sentence pattern. (1)— Can I help you? — I want a schoolbag, please. (2)— Do you like this one? —
Yes, I do./No, I like the ….
(3)— How much is it? — It's fifty-six yuan. (4)Here you are. 4. Can listen and say Part A. 二、教学重点及难点
1、Can listen and say the new words and phrases. 2、Can ask and answer with the sentence pattern: How much is it?/It’s…yuan。
三、教学准备
书包、小刀、毛笔、笔记本、球、玩具车等实物,单词卡片,多媒体课件。
主教案
教学过程:
Step 1 Warm-up 1. Greetings. 2. Sing the song: Ten Indian boys. 3. Revision: Count the numbers from one to thirty. Step 2 Presentation 1. Show some money and talk about it. T: What’s this ? S: It’s money. T: How much is this ?
S: It’s…yuan. 2. Learn the new words. a. Show a schoolbag and ask to the students. T: What’s this ? S: It’s a schoolbag. T: What colour is it ? S: It’s …
T: What’s in it ? Can you guess ? S: …
b. Learn the new words one by one. knife, crayon, brush,notebook,ball,car. T: What’s this ? S: It’s a …
T: How much is it ? S: It’s…yuan. c. Read the words in groups. d. Game 1:快速反应
小组合作读单词,再玩游戏。快速闪现图片,学生快速说出单词,看谁反应最快
Game2: 幸运大转盘
游戏规则:转盘转动,学生迅速并大声读出指针指向的单词以及价格。
T:What is this? How much is it? Ss:It’s a… It’s…yuan. 3. Learn the dialogue. a. Listen and answer. What does Peter want to buy?(schoolbag) How much is the schoolbag ? (It’s 56 yuan.) b. Listen and repeat. c. Read and act. Step 3 Practice 1.welcome to Miss Deng’s shop 制作小购物平台为下面的展示做铺垫。
2.Pair work.小组合作购物对话练习。
3.Show time.利用自己的实物进行购物对话表演,用英语文明购物。
How much is it?/It’s…yuan.
Step4 课堂延伸
利用课件出示垃圾食品图,升华主题:合理消费,健康成长,远离垃圾食品。(Keep away from the junk food.)
Homework:
市场调查,到周边的玩具店,玩具店,水果店等进行物品价格询问,并用英语完成表(包括地点,物品名称,价格)。
文档信息
- 格式: PDF
- 页数: 未知页
- 字数: 未知
- 上传时间: 2018-04-28 07:41:00
- 下载次数: 0
- 浏览次数: 906
- 积分: 6
- 收藏: 0
作者信息
5ygggwenku_32996
来自:学校:双江乡中心小学
配套课件
-
Unit 9 How much is it?PPT课件和教学设计第一课时
与本教案直接关联
-
Unit 9 How much is it?PPT课件和第二课时教学设计
2018-04-28 14:25:00
-
Unit 9 How much is it?PPT课件和教案设计(一等奖)
2018-04-30 08:18:00
-
Unit 9 How much is it?PPT课件和优质课教案内容
2025-04-07 13:06:17
-
Unit 9 How much is it?PPT课件和板书设计
2018-04-27 11:25:00
-
Unit 9 How much is it?PPT课件和第二课时教案
2025-11-12 22:17:36
相关文档
下载提示
下载文档后,您可以获得:
- 完整无水印文档
- 高清阅读体验
- 随时保存查看
- 支持打印下载
关于本教案的常见问题
Q:Unit 9 How much is it?公开课教案是什么类型的资料?
A:这是一份教学教案文档,可用于备课、课堂讲解与课后复习,支持在线预览正文内容。
Q:这份教案对应哪篇课文?
A:对应课文《Unit 9 How much is it?》,可从面包屑进入课文目录查看同课其他资料。
Q:如何找到配套课件?
A:页面提供「配套课件/同课文课件」入口;也可进入课文详情页同时查看教案与课件列表。