资料摘要
Unit 9 How much is it? 学习目标1.The pupils can say the words correctly. (yuan, knife, brush, ball, toy car, crayon, notebook) 2.The pupils can use the
- 资料类型:教学教案文档
- 所属课文:Unit 9 How much is it?
- 支持正文预览,并提供同课文课件入口
- 浏览次数
- 123
- 下载次数
- 0
- 更新时间
- 2018-04-23 15:21:00
- 来源学校
- 学校:浏阳市金刚镇金刚初级中学
Unit 9 How much is it?教案设计(一等奖)
未知
摘要:暂无摘要
关键词:Unit 9 How much is it?教案设计(一等奖)
正文
Unit 9 How much is it? 学习目标
1.The pupils can say the words correctly. (yuan, knife, brush, ball, toy car, crayon, notebook) 2.The pupils can use the structures by asking the prices of the objects. A: How much is it? B: It’s_____ yuan. 3.The pupils would use money more carefully.
学习重难点
Key points: The pupils can say the words and use the structures. Difficult points: The pupils can’t use the structures correctly.
课前准备
PPT、cards、video、real objects
教学步骤
1.
Warm up Students sing and dance together. (Number song) 2.
Presentation a. Teacher shows the pictures about some poor students and ask “Can you help them?”
b. Learn new words by using pictures and real objects. (yuan, knife, brush, ball, toy car, crayon, notebook) c. Learn structures by asking the prices of the objects. A: How much is it? B: It’s_____ yuan. 3. Practice a. Words: High low voice, Pass and say, Strange voice, Review b. Structures: Read together, ask and answer in groups ( TA&TB) 4. Production a. Words: Play a game ”Say it out quickly” .Teacher shows the flash cards quickly and students say the words quickly .
b. Structures: Little teacher ask other students “How much is it?”, students chant together and perform the dialogue. 5. Sum up Our parents are working hard to earn money. We should spend money carefully , not wastefully. 6. Homework Make a dialogue with your partner about shopping.
文档信息
- 格式: PDF
- 页数: 未知页
- 字数: 未知
- 上传时间: 2018-04-23 15:21:00
- 下载次数: 0
- 浏览次数: 123
- 积分: 6
- 收藏: 0
作者信息
5ygggwenku_32996
来自:学校:浏阳市金刚镇金刚初级中学
配套课件
相关文档
下载提示
下载文档后,您可以获得:
- 完整无水印文档
- 高清阅读体验
- 随时保存查看
- 支持打印下载
关于本教案的常见问题
Q:Unit 9 How much is it?教案设计(一等奖)是什么类型的资料?
A:这是一份教学教案文档,可用于备课、课堂讲解与课后复习,支持在线预览正文内容。
Q:这份教案对应哪篇课文?
A:对应课文《Unit 9 How much is it?》,可从面包屑进入课文目录查看同课其他资料。
Q:如何找到配套课件?
A:页面提供「配套课件/同课文课件」入口;也可进入课文详情页同时查看教案与课件列表。