资料摘要
Unit 9 How much is it? 教学目标1.语言功能用“How much is/ are … ”询问物品价格,并用“It’s / They are…”对该询问做出回答。2.语言结构How much is the apple? It’s three yuan.3.词汇掌握词汇:one p
- 资料类型:教学教案文档
- 所属课文:Unit 9 How much is it?
- 支持正文预览,并提供同课文课件入口
- 浏览次数
- 86
- 下载次数
- 0
- 更新时间
- 2018-04-18 17:57:00
- 来源学校
- 学校:长沙市望城区乔口镇南湖小学
Unit 9 How much is it?ppt配套的教学设计及说课稿
未知
摘要:暂无摘要
关键词:Unit 9 How much is it?ppt配套的教学设计及说课稿
正文
Unit 9 How much is it? 教学目标
1.
语言功能
用“How much is/ are …
”询问物品价格,并用“It’s / They are
…
”对该询问做出回答。
2.
语言结构
How much is the apple?
It’s three yuan.
3.
词汇
掌握词汇:one pound, one dollar, one yuan, a lollipop;
理解词汇:money, so much, joy, boy, toy. 4.
语法
字母组合oy 的读音及词组how much的书写。
Period 1 一、教学目标
1.
能听懂、会说新单词one pound, one dollar, one yuan, lollipop;
2.
能听懂、会说本课对话;
3.
能用“How much is \ are
…
”询问物品价格,并用“It’s / They are
…
”对该询问做出回答。
二、教学重点及难点
重点:掌握四会单词。
难点:用“How much is \ are
…”询问物品价格,并用“It’s / They are
…
”对该询问做出回答。新
-课
-标
-第-一-网
三、教学准备
人民币,美元,英镑等货币的实物或图片,糖果若干,单词卡片,教学挂图,教学磁带等。
四、教学步骤
Step 1
Warming up
1.
Greeting. 2.
Sing the song. 3.
Game----Memory game
CAI shows some food pictures, for example, mango ,apple, lollipop, ice-cream, toy ship, toy plane, teddy bear, etc.
T: What can you see?
S1: I can see an apple.
…
Step 2 Presentation and drill 1.
T: Look at them, what do you like? S1: I like apples. S2: I like teddy bear. T: Look, I like lollipop. Do you like it? Ss: I like it.
(teach the new word “lollipop”, read it group by group.) 2.
T: Do you know the price? w
W
w .X k b 1.c O m
S1: It’s one yuan.
(learn “ one yuan”, then practice)
3.
Use the same method to learn “one dollar, one pound”.
4.
Game-----Whispering 5.
Listen part B, follow it to read. 6.
Activity-----sell and buy.
S1: I like that ruler. Can I have that ruler?
S2: Here you are.
S1: How much is the ruler?
S2: It’s two yuan.
…
Step 3 Practice 1.
Listen part A, then answer questions. How much is the apple? How much is the lollipop?
…
2.
Listen again and read after it. 3.
read the text group by group. Step 4 Consolidation
Situation: Go shopping. Homework: Listen the tape and recite the text.
文档信息
- 格式: PDF
- 页数: 未知页
- 字数: 未知
- 上传时间: 2018-04-18 17:57:00
- 下载次数: 0
- 浏览次数: 86
- 积分: 6
- 收藏: 0
作者信息
5ygggwenku_32996
来自:学校:长沙市望城区乔口镇南湖小学
配套课件
-
Unit 9 How much is it?公开课课件
与本教案直接关联
-
Unit 9 How much is it?PPT课件和第二课时教学设计
2018-04-28 14:25:00
-
Unit 9 How much is it?PPT课件和教案设计(一等奖)
2018-04-30 08:18:00
-
Unit 9 How much is it?PPT课件和优质课教案内容
2025-04-07 13:06:17
-
Unit 9 How much is it?PPT课件和板书设计
2018-04-27 11:25:00
-
Unit 9 How much is it?PPT课件和第二课时教案
2025-11-12 22:17:36
相关文档
下载提示
下载文档后,您可以获得:
- 完整无水印文档
- 高清阅读体验
- 随时保存查看
- 支持打印下载
关于本教案的常见问题
Q:Unit 9 How much is it?ppt配套的教学设计及说课稿是什么类型的资料?
A:这是一份教学教案文档,可用于备课、课堂讲解与课后复习,支持在线预览正文内容。
Q:这份教案对应哪篇课文?
A:对应课文《Unit 9 How much is it?》,可从面包屑进入课文目录查看同课其他资料。
Q:如何找到配套课件?
A:页面提供「配套课件/同课文课件」入口;也可进入课文详情页同时查看教案与课件列表。