lesson 1 How much is it?国家获奖教案

未知
2024-07-16 01:44:48
446
None
PDF / 未知页
未知字
积分:2
1 页,共 1

lesson 1 How much is it?国家获奖教案

未知

摘要:暂无摘要

关键词:lesson 1 How much is it?…国家获奖教案

正文

北师大版小学四年级上册

Unit2Shopping

Lesson1How much is it?

教学设计

内乡四小 王燕

1 / 5

Unit2 Lesson1教学设计

一、教学目标

1. Language knowledge

语言知识:

Vocabulary: Numbers 11~20 (eleven, twelve, thirteen fourteen, fifteen, sixteen,seventeen,eighteen,nineteen ,twenty)

doll,train,plane

Sentences: What’s this?

It’s a doll.

How much is the doll?

It’s 15 yuan.

2. Language skill

语言技能:

a.

听:要求学生能够听懂如何询问价钱。

b.

说:要求学生能够根据主要问题,表达需求。

c.

读:能够正确运用句型提问与回答。

d.

写:能够正确书写英文数字。

3. Affect

情感态度:在合作的活动中培养学生自主的学习态度

4. Language Strategies 学习策略:学习如何进行提问;通过图文结合方式表达所学内容。

二、学习者分析

这一单元是学习如何询问物品价钱,在整个单元的教学中都围绕

How much is the ....? It’s ....yuan.

进行。本节课结合本单元的重点句型和内容进行设计,通过任务型教学,让学生学会如何用英文表达购物,达到学以致用的目的。

三、教学重难点分析及解决措施

Language Focused 教学重点:a.认识数字类单词b. 运用主要句型

2 / 5

Language difficult point

教学难点:

这两个特殊疑问句的正确运用。

四、教具准备

教学课件,多媒体,自制单词卡片

五、教学设计

Warming up (1)Greetings.Say hello to the children. (2)Free talk (3)Count from1 to 10. Learn to Say 1.学习词汇

(1)Show numbers of four,six,seven and nine. (2)Move “teen”after “four” ,and tell students it turns to be another word “fourteen”. (3)Learn other three words in the same way. Have a chant.

Four,Four,fourteen;

Six,Six,sixteen;

Seven,Seven,seventeen;

Nine,Nine,nineteen. (5)Show the pictures of five and three.Tell students how to become fifteen and thirteen. (6)Show two pictures of apples .Ask the students “How many apples are there?”Let students know the words “twelve,twenty”. (7)Show the numbers from 11 to 20.Read the words together.

3 / 5

(8)Take it easy.Do a small exercise about numbers. (9)Sing a song .<> 2.呈现情景

This is a toy store.There are many toys in the store. (1)T:What’s this?

S:It’s a “doll”. T:How much is the doll?

S:It’s 15yuan. (Practice:Teacher ask;students answer) (2)Use other three toys(train,plane,kite)instead and make dialog in the same way. For example : What’s this?

It’s a .....

How much is the ...?

It’s ...yuan. (Practice:group one ask;group two answer) (3)Enough practice A,Work in pairs.one asks,one answers. B.Let the students come to the blackboard and show. (4)

Show a picture of a kite store.Let one student come to the blackboard and to be the salesman.The teacher wants to buy a kite.

T:How much is the kite?

S: It’s 15 yuan. T:The kite ,please. Here is the money. S:Thank you. Listen and Read 1.leading- in T: Look,today Ken, Ann and Mocky want to buy some toys. 2.Learn the story (1)Listen to the story carefully

4 / 5

(2)Listen again and answer the questions.

Question1.How much is the train?

2.How much is the plane? (3)Read the story together. 3.Act out Give the students 3minutes ,Let them act how to buy toys in the store. 4.

Have a test. 1.

How ___is the doll? It’s 15 yuan.

A.much

B.many 2.

How much

is the ___? It’s 20 yuan.

A.plane

B.train 3.

How much is the book? It’s ___yuan.

A.fifteen

B.thirteen

Homework: 1.Write the numbers from 11to 20. 2.Retell the story to your parents.

5 / 5

1 页,共 1

文档信息

  • 格式: PDF
  • 页数: 未知页
  • 字数: 未知
  • 上传时间: 2024-07-16 01:44:48
  • 下载次数: None
  • 浏览次数: 446
  • 积分: 2
  • 收藏: 0

作者信息

教师头像

5ygggwenku_30764

来自:学校:内乡县第四小学校

下载提示

下载文档后,您可以获得:

  • 完整无水印文档
  • 高清阅读体验
  • 随时保存查看
  • 支持打印下载