《Unit 10 How much is the apple?》教案资源
湘少2001课标版
英语
四年级下册
Unit 10 How much is the apple?
为您提供《Unit 10 How much is the apple?》优质教案资源,包含PPT教案、动画教案、互动教案等多种形式,帮助教师生动形象地讲解课文,激发学生学习兴趣,提高课堂教学效果。
Unit 10 How much is the apple?教学设计(教案)
上课教师:张海琴上课年级:四年级课题: Unit10 How much is the apple? 课时:第一课时课型:新授教学目标:1、能听懂会说单词how much、dollar、pound、yuan、lollipop。2、能使用“How much is the …?”询问东西的价格,及能用“I
447
未知页
4.9
相关教案推荐
相关课程推荐
同目录教案
Unit 1 Where’s my new cap?
四年级下册
教案
同目录教案
Unit 2 Can you write in English?
四年级下册
教案
同目录教案
Unit 3 Are you making a kite?
四年级下册
教案
同目录教案
Unit 4 Peter is writing.
四年级下册
教案
同目录教案
Unit 5 What’s Anne doing?
四年级下册
教案
同目录教案
Unit 6 Where are you going?
四年级下册
教案
同目录教案
Unit 7 Peter is happy today.
四年级下册
教案
同目录教案
Unit 8 Spring is warm and nice.
四年级下册
教案
同目录教案
Unit 9 I come from China.
四年级下册
教案
同目录教案
Unit 11 I have a puppet.
四年级下册
教案
同目录教案
Unit 12 Do you have a ticket?
四年级下册
教案
同目录教案
Unit 13 I like my toy soldier.
四年级下册
教案
同目录教案
Unit 14 Do you have any money?
四年级下册
教案
同目录教案
Assessment 1
四年级下册
教案
同目录教案
Assessment 2
四年级下册
教案