资料摘要

《Module4 Unit2 How much is it?》Teaching designer --By Hu qin from YuFeng Central Primary School 一、Teaching aims 1 Knowledge aim: 1)Learning the new wo

  • 资料类型:教学教案文档
  • 所属课文:Unit 2 How much is it?
  • 支持正文预览,并提供同课文课件入口
浏览次数
206
下载次数
0
更新时间
2021-01-23 19:22:23
来源学校
学校:泸县牛滩镇玉峰中心小学校

Unit 2 How much is it?教案范文

未知
2021-01-23 19:22:23
206
0
PDF / 未知页
未知字
配套课件
积分:5
第 1 页,共 1 页

Unit 2 How much is it?教案范文

未知

摘要:暂无摘要

关键词:Unit 2 How much is it?教案范文

正文

《Module4 Unit2 How much is it?》Teaching designer --By Hu qin from YuFeng Central Primary School 一

、Teaching aims 1 Knowledge aim: 1)

Learning the new words--dumpling and flower.Can use some dumplings/flowers to practice the text. 2)

Can use the common sentences: ”How much is it?It’s...yuan.”

”Can I help you?””Yes,please.”

2 Ability aim:Students are able to ask questions and answer them.

Emotional aim: Let students to save the money when they are in shops. 二、Key points and difficult points: Use the common sentences--A”Can I help you?”B”Yes,please.””How much is it?B It’s...yuan.”

三、Teaching preparation Cards,toys,CDI 四、Teaching steps STEP 1 warming up T:Can you remember about the numbers ?Let’s warming up.Ss do an say the next number.

STEP 2 Review the words about the food:rice juice noodles fish meat T:Please one by one say,then say it together.

STEP 3 Present the new words--a/(some)

dumpling(s)/flower(s)

STEP 4 Lead in

T:Look at so many delicious food and beautiful flowers,do you want to buy some ? Ss:Yes. T:So,let’s know the price first.“How much is it?”Please read it together 3 times. T show some pictures about the price--five yuan,ten yuan,twenty yuan,fifty yuan,one hundred yuan. T:”You whole together to ask me the question--how much is it?”

Ss:”How much is it?”

T:It’s...yuan. T:”Boys ask and girls answer.”

Ss:”How much is it?””It’s ...yuan.”

STEP 5 Practices Practice1 T:Let’s play a guessing game.Who can guess the right answer? I will invite some ss to stand on the blackboard,then ask and answer. Ss:How much is it? S1:It’s...yuan. S2:It’s..yuan. Practice2

T:You’re so clever.Please open you book and turn to page 24.Look an activity3.Can you read it? Ss:Yes,I can. T:Group 123ask ,group 456answer,then change it. Practice3

Pair work two ss to make a group,then practice “Can I help you?””Yes,please.”

To make sure that ss know the meaning,T may act an assistant first. “Can I help you?””Yes,please.”

Practice4

Group work 4 or 5ss to make one group,then practice the assistant and the customers,then T go around to check.

STEP 5 Summary STEP 6 Make Ss know that money is not easy to get,so when we are buy something,think it first. 五、Blackboard design

How much is it?

It’s...yuan

第 1 页,共 1 页

文档信息

  • 格式: PDF
  • 页数: 未知页
  • 字数: 未知
  • 上传时间: 2021-01-23 19:22:23
  • 下载次数: 0
  • 浏览次数: 206
  • 积分: 5
  • 收藏: 0

作者信息

教师头像

5ygggwenku_37082

来自:学校:泸县牛滩镇玉峰中心小学校

下载提示

下载文档后,您可以获得:

  • 完整无水印文档
  • 高清阅读体验
  • 随时保存查看
  • 支持打印下载

关于本教案的常见问题

Q:Unit 2 How much is it?教案范文是什么类型的资料?

A:这是一份教学教案文档,可用于备课、课堂讲解与课后复习,支持在线预览正文内容。

Q:这份教案对应哪篇课文?

A:对应课文《Unit 2 How much is it?》,可从面包屑进入课文目录查看同课其他资料。

Q:如何找到配套课件?

A:页面提供「配套课件/同课文课件」入口;也可进入课文详情页同时查看教案与课件列表。