资料摘要

Module2 Unit2 It costs one hundred and eighteen yuan. 外研社一起沈璐教学目标:1.让学生能认读:cheap, expensive, coat, hundred, 2.让学生能对生活中的事物进行价格描述This costs..... It cost

  • 资料类型:教学教案文档
  • 所属课文:Unit 2 It costs one hundred and eighteen yuan.
  • 支持正文预览,并提供同课文课件入口
浏览次数
198
下载次数
0
更新时间
2018-04-27 09:38:00
来源学校
学校:孟津县双语实验学校

Unit 2 It costs one hundred and eighteen yuan.教学设计第二课时

未知
2018-04-27 09:38:00
198
0
PDF / 未知页
未知字
同课文课件
积分:6
第 1 页,共 1 页

Unit 2 It costs one hundred and eighteen yuan.教学设计第二课时

未知

摘要:暂无摘要

关键词:Unit 2 It costs one hund…教学设计第二课时

正文

Module2 Unit2 It costs one hundred and eighteen yuan. 外研社一起

沈璐

教学目标:1.让学生能认读:cheap, expensive, coat, hundred, 2.让学生能对生活中的事物进行价格描述

This costs.....

It costs...... 情感目标:学会把英语用在实际生活中。让学生对英语更感兴趣。

教学难点:新单词cost, hundred, expensive, cheap,的读法,写法和具体用法。以及新句型的It costs ....句型的学习。

教学重点:能灵活运用“It costs…”及所学的形容词来描述物品的价格和特征。

教学准备:课件,录音。

教学过程:Step 1.Warm up. Let’s sing a song.

《Let’s buy a computer》

Step 2.Great. Step 3.review the numbers.1-100.Students read one by one.After reading, let’s play a game. Teacher show numbers, students say numbers quickly. Step 4.Let’s learn the number over one hundred,

108

=

100

+

8

one hundred

=

one hundred and

eight Then let’s learn other numbers.

116=

100

+

16

one hundred =one hundred and

sixteen 223=

200

+

23 two hundred

and

twenty-three Look at the PPT and read these numbers as quickly as they can.After learning, let’s play game. Teacher shows English numbers, students say Chinese number. Teacher shows Chinese numbers, students say English numbers. Step 5. Show students a picture.

T: Look at this picture. What does this dress cost? Students guess price, and teacher lead the title. Today, we’ll learn M2U2 It costs one hundred and eighteen yuan. Read the title follow teacher. Step 6.Look at the PPT. It’s a sheep.It is counting the coins.And how many coins? Let’s listen the tape and answer the question. Students answer the question. Twenty-five. After answering, let’s read the text.

Step 6. This step is to listen the part 2.Before listening, students should know the questions. 1.

What does Daming want to do? 2.

How much has he got? 3.

What about these pens?

Step 7.Students answer these questions, teacher writes the answers on the blackboard. Step 8.Students read the text follow the tape. And read the text to their partners. Step 9.Look at the blackboard,and repeat the text. Teacher speak first, and choose students to repeat.Then together. Step 10. Let’s play a game.

Teacher shows some pictures.

Teacher gives these things’ about price to student. And students guess the price. Step 11.Make a summary.Repeat the knowledge students have learned.

Step 12.Describe things in your room to your family. 板书设计

Module2 Unit2 It costs one thousand eight hundred yuan. want to buy a pen have got 20 yuan

nice/expensive

beautiful

cheap

118 19 1 these two pens

第 1 页,共 1 页

文档信息

  • 格式: PDF
  • 页数: 未知页
  • 字数: 未知
  • 上传时间: 2018-04-27 09:38:00
  • 下载次数: 0
  • 浏览次数: 198
  • 积分: 6
  • 收藏: 0

作者信息

教师头像

5ygggwenku_36839

来自:学校:孟津县双语实验学校

下载提示

下载文档后,您可以获得:

  • 完整无水印文档
  • 高清阅读体验
  • 随时保存查看
  • 支持打印下载

关于本教案的常见问题

Q:Unit 2 It costs one hundred and eighteen yuan.教学设计第二课时是什么类型的资料?

A:这是一份教学教案文档,可用于备课、课堂讲解与课后复习,支持在线预览正文内容。

Q:这份教案对应哪篇课文?

A:对应课文《Unit 2 It costs one hundred and eighteen yuan.》,可从面包屑进入课文目录查看同课其他资料。

Q:如何找到配套课件?

A:页面提供「配套课件/同课文课件」入口;也可进入课文详情页同时查看教案与课件列表。