Unit 2 How much is it?优质课教案
Unit 2 How much is it?优质课教案
未知
摘要:暂无摘要
关键词:Unit 2 How much is it?优质课教案
正文
Module 4 Unit 2 How much is it?
参赛教师:韩 阳
参赛学校:四川省彭州市延秀小学
一、教材分析
本课是第四模块的第二课,既延续了第一课的内容又向外发展购物知识的内容。以买卖商品为对话内容。考虑到本班实际情况,整节课以说为主,为学生学以致用的语言活动提供了语言铺垫。购物作为我们生活中的相关话题,有助于吸引学生学习兴趣,帮助学生积极开展英语日常会话。
二、教学目标
1、知识目标
A、能理解flower, dumping, help, buy四个单词并要求会写。
B、能掌握购物时双方能使用的基本句型:
--I want ... How much is it? --It’s...yuan.
--…yuan for …
2、能力目标:
1)通过学习购物常用句型提高学生英语交际口语能力
2)通过真实情景任务提高学生综合运用语言的能力
3、情感目标:引导学生热爱生活,积极投入社会,享受沟通乐趣,同时有意的培养学生团队的合作意识。
三、教学重难点
1
对话:--I want ... How much is it?
--It`s …
--… yuan for ... 单词:flower, dumpling, buy. 四、教学准备: 图片,单词卡片,PPT, 电子课本。
五、教学过程
Step1: Warming up
T: (Greeting) Good morning, boys and girls. How are you today?
Ss: Fine, thank you. And you? T: I’m fine, thank you. Today we are going to an interesting place. (呈现沃尔玛) so you are team one, team two, team three and team four.(板书组别)We will go shopping. You can put the things into the cart. And the most things you get, you will be the winner. Finally the winner can get this. (呈现奖励物品)(今天我们要进行一个比赛,分别是第一组、第二组、第三组、第四组。你可以将物品放进购物车。购买物品+得到奖励更多的那个组便是获胜者。胜利者将可以得到礼物。)
Step 2: Review and lead in
T: Now, let’s look at
the picture. (呈现超市图片) It’s a supermarket, is it right?
(呈现许多实物图片) Wow, there are so many things. What can you see? Ss: I can see…
T: Look, what’s this? (逐个闪烁实物图片) Ss: It’s milk, orange juice,tomatoes, eggs,flower(师:教读、贴词条), dumplings(师:教读单数、教读复数、贴词条).
2
T: So what do you want to buy? Ss: …
T: I want to buy milk. I want to buy some eggs.
(师:教读、贴词条buy) T: So what do you want to buy?
Sa: I want … (师:板书词条I want some eggs.) Sb: I want …
Sc: I want …
T: You want to buy these things, 1
but how much is it(手指向milk)? (呈现价格) (闪烁milk的价格)○(师:示范:
it’s four yuan)。
T: It’s four yuan.(ppt:闪烁milk的价格)(师:板书词条It’s four yuan.教读。) T: How much is it? (指向milk) Ss: It’s four yuan.
2T: How much is it? (师:板书词条、教读) ○Ss:跟读
Boys:
Girls:Ss: 齐读
3How much is it(手指向orange juice)? (呈现价格) (闪烁orange juice的价格) ○1、milk、orange juice、flower(ppt:逐个闪烁实物的价格) 4T/Ss: It’s six yuan. (ppt:闪烁orange juice的价格)
○Ss: It’s ten yuan.(ppt:闪烁flower的价格) 2、eggs、tomatoes、dumplings(ppt:逐个闪烁实物的价格) 6T: How much is it? First, let’s count how many eggs there are. How many eggs?
○Ss: Ten eggs. (ppt:呈现数字10) 3
T: Ten eggs, how much is it?
(ppt:呈现数字6.)Six yuan. Six yuan, we can buy ten eggs. So six yuan for ten. (师:板书词条、教读:Six yuan for ten.) T: How much is it?
Ss: Six yuan for ten.
T: How much is it?
Sa: Six yuan for ten. Sb: Six yuan for ten. …
T: Together, how much is it?
Ss: Six yuan for ten. 7T: Ten yuan for three. (ppt:闪烁tomatoes的价格) ○T: How much is it?
Sa: Ten yuan for three. (ppt:闪烁tomatoes价格: 先闪烁ten, 再闪烁three) Sb: Ten yuan for three. T: Together, how much is it?
Ss: eight yuan for ten. 8T: This time, you ask. I answer. (ppt: 呈现dumplings 价格) ○Ss: How much is it?
T: Eight yuan for ten.
T:(选一学生)You ask, the others answer.
Sa: How much is it?
Ss: Eight yuan for ten.
4
Step 3: Presentation
Part 2. Listen, point and say.
T: You want to buy these things. And how about our friends, Daming and Amy?(ppt呈现Daming and Amy的图片头像) They also want to buy some things. But what do they want?(ppt呈现What do they want to buy?)Now let’s watch a video. Listen carefully and answer this question. (ppt播放动画picture1-4)
T: So what do Daming and Amy want to buy?
Sa: …
Sb: …
Sc: They want to buy some eggs.
T: yes, very good. Daming and Amy want to buy some eggs. And why?
Ss: …
1、T: Now turn to page 23, Activity 2, picture 1 and 2 to find out the answer. (ppt呈现picture 1-2图片) First you should answer three questions. (ppt呈现picture 1-2图片+Q1+Q2+Q3) Q1: What’s mum doing?
Q2: What does she want? Q3: Can Daming and Amy go to buy some eggs?
T: Now listen carefully to answer the three question.
(ppt呈现picture 1-2图片+Q1+Q2+Q3+播放picture1-2的音频) …
T: Can you answer the questions? Ok, Q1: What’s mum doing?
5
Sa: …
Ss: She’s making dumplings. (教读dumplings复数读音) T: yes, good job. And
Q2: What does she want? Sa: …
Ss: She wants some eggs.
T: Great. And the last one.
Q3: Can Daming and Amy go to buy some eggs? Yes or no?
Sa: …
Ss: Yes. T: Yes, of course.(教读of course)
2、T: From this, we can know why they want to buy some eggs. Because mum’s making dumplings, she wants some eggs and they want to help mum. Then they go to a supermarket to buy some eggs. (ppt呈现picture 3-4的图片+Q1+播放picture3-4的音频) But,
1how much is it?
○
Q1:
How much is it? (ppt呈现picture 3-4的图片+Q1) T: Listen carefully, how much is it?
(ppt呈现picture 3-4的图片+Q1+播放picture3-4的音频) ... T: Can you answer the question? How much is it? Ok, Sa: …
Sb: …
6
Sc: Six yuan for ten.
2T: Six yuan for ten, is it right? Now, let’s listen, read and check the answer.
○(ppt逐句播放video1-4,学生逐句跟读) T: How much is it? Are the right?
Ss: yes. (ppt: 呈现答案:
Sixyuan for ten. ) 3
Now read after the tape.
○Ss: …
4
Read picture 1-4 together.
○Ss: …
Step 4
Practice Seller(售货员): Can I help you? Buyer(顾客):I want some eggs. How much is it? Seller:Six yuan for ten. Buyer :I want it. Seller:Here you are. Buyer :Thank you! 1、
T:(T: 服务员, Ss: 顾客)I am Seller. You are buyer.
2、T:(Ss: 服务员, T: 顾客)Let’s change. I am buyer. You are buyer.
Seller(售货员): Can I help you?
Buyer(顾客):I want . How much is it?
Seller:
.
Buyer:I want it.
7
Seller:Here you are.
Buyer:Thank you!
2、
T: (T: 服务员, Sa: 顾客)This time, I am seller, and who is buyer?
Sa: …
T: Come here. I am Seller. You are buyer. You can some of things, and put them to the shopping cart.
T: …
Sa: …
(两组) 3、
Work in pair. One is seller, the other one is buyer.
Ss: …
4、
Show time T: Who is Seller?
Sa: (贴上Seller卡片)…
T: Who is Buyer?
Sb: (贴上Buyer卡片)…
Sa+Sb: …
(3-4组)
Step 5
Summary
Who’s the winner?
T: You dida very good job. So who’s the winner? Let’s count it together.
T&Ss: (数购物车物品) Team one:
Team two:
Team three:
Team four:
8
T: so teamget the most things, you are the winner.
Congratulations. (鼓掌) Step 6
Homework
You are so wonderful, here’s
today’s homework.
1、Listen to the tape.
2、Make a conversation about shopping with your partner.
T: Ok, class’s over. Thank you. Bye-bye.
Ss: Bye-bye.
T: Now, everybody, please turn back(师:指导),and say thank you to the teachers.
Ss: Thank you, teachers.
Step 8
Blackboard design
Module 4
unit 2 How much is it?
flower dumpling --I want some eggs . How much is it? --It’s four yuan. -- Six yuan for ten.
buy
Shopping cart: Team 1
team 2
team 3
team 4
9
文档信息
- 格式: PDF
- 页数: 未知页
- 字数: 未知
- 上传时间: 2018-04-20 09:05:00
- 下载次数: None
- 浏览次数: 134
- 积分: 4
- 收藏: 0
作者信息
5ygggwenku_37082
来自:学校:四川省彭州市延秀小学
相关文档
下载提示
下载文档后,您可以获得:
- 完整无水印文档
- 高清阅读体验
- 随时保存查看
- 支持打印下载