Unit 2 How much is it?教学实录与评析
Unit 2 How much is it?教学实录与评析
未知
摘要:暂无摘要
关键词:Unit 2 How much is it?教学实录与评析
正文
How Much is it?教案
教学目的:
1.学会询问价格及应答,
How Much is it?教案
2.
能熟悉复数形式。 3.
能听懂11——16的数字。 二:教学重点:1.学会询问价格及应答。 2.能熟悉复数形式。
三:教学难点:1.How much? 2.One dollar. 3.What are these? 4.They’re pineapples. 四:教学流程: 1Greeting : 2Singasong: 3Goover: 4NewLesson:How much is it? T: Class begin ! Hello everyone! Ss: Hello Teacher! T: Nice to meet you ! Ss: Nice to meet you too! T: Sit down please! Ss: Thank you! T:How are you? S1:I’m fine.Thank you,and you? T:I’m fine too. T:let’s sing a song “healthy number exercise” T: Do you remember the last class,we learned numbers let’count them from one to twenty. T:what is this?it’s dollar (a pen /a desk/an eraser/an apple(以A,E,I,O,U开头的字母前面用an )/a banana /a pineapple) 教授
“apple” what’s meaning?苹果 how to spell?a-p-p-le,按字母发音规律练习拼读,read it one by one . apple---apples复数
(图片)
“pineapple”
“pine”松树“apple”苹果。pine-pine-pine ,apple-apple-apple,
“ pineapple”
“凤梨、菠萝” (教法同上) T: Here are groups. You are apple tree. You are orange tree. You are pineapple tree. You are banana tree. Group1: Apple Apple Go! Go! Go! Group2: Come on ! Come on! Orange Tree. Group3: Ready! Ready! Banana Tree. Group4: Study hard! Study hard! Pineapple Tree!(在黑板上贴出四组水果树图片,分为四小组用相应的水果为获胜奖励) T:what are these? Ss: they are pens /desks/apples/pineapples/bananas/oranges. T;谁能说一说what is this?和what are these? (询问一个近的事物什么的时候用what is this?,询问两个或两个以上近的事物的时候用what are these?)(有可能加上what is that?
和what are those ?) T;(出示图片)how many ?/how many do you want? T: Now, who can tell me “How many do you want ” T: Now let’s spell it together. (师生共同拼写句子) T: practice the sentence in partner(利用手中的东西) T: who can show ? T:please,ask the sentence to me? Ss: “How many do you want ” T: Twelve apples,please. How much is it? (出示课题)多少钱?read the sentence together. Read it one by one .(one yuan / one dollar) T: dollar图片 doller按字母发音规律练习拼读单词
one doller two dollars 根据不同面值的美圆one dollar 、five dollars 、ten dollars、
twenty dollars 及价格标签﹩ 14 、﹩20、﹩15、﹩8 、﹩13 进行单复数的see-say 练习,
教案
《How Much is it?教案》(https://www.unjs.com)。 T: Now, Let’s play a game. I have something ,who can guess How much is it? Guess one by one. (If you guess right you can get an apple or an orange or a pineapple.Let’s begin.) T: How much is it?(出示不同的实物,实物的下面标有价钱) Ss:Guess one by one. T;听读闯关
第一关:listen to the tape and answer the question. a. 售货员叔叔向杰克说“你要什么?”“需要帮忙吗?”用英语怎么说?
第二关:read after the tape and answer the question. b.What does Jack want to buy? c. How much? d. What does Tutu want to buy? e. How much? T:(一休的话:“累了吧!休息!休息一下吧!”那现在我们去逛逛超市买些东西吃吧)
练 T: Good morning . Can I help you ? S: Yes, Miss. I want a hamburger, please. T: Boys and girls , let’s do some shopping. You can buy something as you like.同学们有的进行拍卖,有的进行购物(在购物的过程中,讨价还价) T:Let’s count how many fruits you got. T: one-two-three apple apple apple best,best,best!
作业: 1:和你的同学或好朋友分角色练习今天学习的句子。 2:仿照今天所学课文编排一个小段剧。
文档信息
- 格式: PDF
- 页数: 未知页
- 字数: 未知
- 上传时间: 2018-04-05 17:44:00
- 下载次数: None
- 浏览次数: 685
- 积分: 3
- 收藏: 0
作者信息
5ygggwenku_37082
来自:学校:太康县王集乡方城回族小学
相关文档
下载提示
下载文档后,您可以获得:
- 完整无水印文档
- 高清阅读体验
- 随时保存查看
- 支持打印下载