资料摘要
Module 2 Unit 2 How much cheese did you buy?一、教学目标:1. Knowledge Aim: How much cheese did you buy? Half a kilo. Did Amy eat all the chocolate? Yes, she
- 资料类型:教学教案文档
- 所属课文:Unit 2 How much cheese did you buy?
- 支持正文预览,并提供同课文课件入口
- 浏览次数
- 798
- 下载次数
- 0
- 更新时间
- 2018-04-27 09:07:00
- 来源学校
- 学校:太康县王集乡斧头岗学校
Unit 2 How much cheese did you buy?教学实录与评析
未知
摘要:暂无摘要
关键词:Unit 2 How much cheese d…教学实录与评析
正文
Module 2
Unit 2 How much cheese did you buy?
一、教学目标:
1. Knowledge Aim: How much cheese did you buy? Half a kilo. Did Amy eat all the chocolate? Yes, she ate it all. 2.
Ability Aim : 培养学生运用所学新句型描述事情.
3.
Moral Aim : 增强小组合作意识,激发学习的乐趣.
三、教学重难点:
1.
Teaching important: 能够熟练运用本课的生词和短语。
能灵活运用新句型:点明句子结构
How much +不可数名词+did+主语+V-原+其它?How many +可数名词+did+主语+V-原+其它?
能运用所学的语言知识与同伴进行交流。
2.
Teaching difficult points: How much +不可数名词+did+主语+V-原+其它?How many +可数名词+did+主语+V-原+其它?
能运用所学的语言知识与同伴进行交流。
四、教学用具: Tape recorder, pictures.
五、Teaching procedures: Step 1: Warming -up
1.
Sing a song: How many do you want ?
Free talk: 点明句子结构
How much +不可数名词+did+主语+V-原+其它?How many +可数名词+did+主语+V-原+其它?.
Step 2. Leading
学习Part 1 Look, listen and say.看一看,听一听,说一说。带学生看图,听录音,读内容翻译,完成该部分学习。教师领读,学生跟读。
Step 3.Presentation.
Text teaching
T: Show the pictures and listen. (twice)
Ss: Underline the new words.
T: Explain.
Ss: Read the words and spell them.
Game: Spell the words in groups work.
Ss: Listen and read the text. Then Act it out. 学习Part 2 Listen and read听一听,读一读的内容。听录音,让学生请快速读一遍课文内容,回答教师提出的问题。留两分钟时间看,找出答案。提问学生,最后核对答案,逐个解决每一个问题。
Step 4. Practice
1.
练习Part 3学生看图指一指,然后练习对话,检查学生掌握情况。
2.
Do the exercise of unit 2 in pairs.
3.
完成Part 4-5. 4.
完成Part 6-7部分的练习,小组讨论练习句型。
Step 5. Summary
Repeat the“ How much +不可数名词+did+主语+V-原+其它?How many +可数名词+did+主语+V-原+其它?”
Step 6. Homework
Write down five sentences with new grammar.用新语法写下来五个句子。
六、Blackboard Design:
Module 1
Unit 2
How much cheese did you buy?
How much +不可数名词+did+主语+V-原+其它?How many +可数名词+did+主语+V-原+其它?
How much cheese did you buy? Half a kilo. How many bananas did you buy? Six bananas. 七、Retrospection:
Teacher should explain the new grammar in details. Students can use it skillfully. Some students can’t use it quickly and correctly. Teacher should make them practice more.
文档信息
- 格式: PDF
- 页数: 未知页
- 字数: 未知
- 上传时间: 2018-04-27 09:07:00
- 下载次数: 0
- 浏览次数: 798
- 积分: 3
- 收藏: 0
作者信息
5ygggwenku_37137
来自:学校:太康县王集乡斧头岗学校
配套课件
-
Unit 2 How much cheese did you buy?PPT课件和教案(名师)
2018-06-05 16:50:00
-
Unit 2 How much cheese did you buy?PPT课件和教学设计一等奖
2018-04-19 14:09:00
-
Unit 2 How much cheese did you buy?PPT课件和教案评析
2018-06-02 15:21:00
-
Unit 2 How much cheese did you buy?PPT专用课堂实录内容
2018-06-10 18:33:00
-
Unit 2 How much cheese did you buy?PPT及配套教学设计及说课稿
2018-04-16 15:30:00
相关文档
下载提示
下载文档后,您可以获得:
- 完整无水印文档
- 高清阅读体验
- 随时保存查看
- 支持打印下载
关于本教案的常见问题
Q:Unit 2 How much cheese did you buy?教学实录与评析是什么类型的资料?
A:这是一份教学教案文档,可用于备课、课堂讲解与课后复习,支持在线预览正文内容。
Q:这份教案对应哪篇课文?
A:对应课文《Unit 2 How much cheese did you buy?》,可从面包屑进入课文目录查看同课其他资料。
Q:如何找到配套课件?
A:页面提供「配套课件/同课文课件」入口;也可进入课文详情页同时查看教案与课件列表。