资料摘要
Teaching Aims:1.Language Aims:A: Words: food, shopping list, cheese, how much, kilo, juice, and bottle.B: Expressions: How many...? How much...?2.Targ
- 资料类型:教学教案文档
- 所属课文:Unit 2 How much cheese did you buy?
- 支持正文预览,并提供同课文课件入口
- 浏览次数
- 148
- 下载次数
- 0
- 更新时间
- 2018-04-18 18:50:00
- 来源学校
- 学校:仁寿县钟祥镇小学校
Unit 2 How much cheese did you buy?第二课时教案
未知
摘要:暂无摘要
关键词:Unit 2 How much cheese d…第二课时教案
正文
Teaching Aims:
1.Language Aims:
A: Words: food, shopping list, cheese, how much, kilo, juice, and bottle.
B: Expressions: How many...? How much...?
2.Target Language:
A: Improve students' listening, speaking, reading and writing abilities.
B: Improve students’ English reading and oral English.
Teaching Importance:
Master the new words and the important expressions.
Teaching Difficulty:
How to use the expressions: How many...? How much...?
Teaching Aids: tape, some real things, word cards.
Teaching Procedure:
Step I warm up
1. Greeting.
2. Revision.
T: Ask students to look and guess. (apple, banana, orange, milk...)
T: Where can I buy them?
Ss: 商店.
T: Well, I like shopping. Do you like shopping? Today let's go shopping. Do you want to know what I am going to buy? Have a look.
Step II Presentation
1. Teacher shows the shopping list. Let students find the new words. Then teacher teaches the new words.
T: Teacher asks some students to match the words and pictures.
2. Teacher shows the shopping list again. Ask Ss to remember the words. Then practice the conversations. For example:
A: How many apples do you want?
B: Six apples.
A: How much milk do you want?
B: Five bottles.
Step III Learn the text
1. Ask Ss to read the text carefully, then make a shopping list.
2. Ask some students to show their answers to us.
3. Teacher checks the answers with the class.
4. Teacher teaches the text.
5. Learn a song: How many apples?
Step IV Summary
Step V Homework
1. Read the text.
2. Help mother make a shopping list.
文档信息
- 格式: PDF
- 页数: 未知页
- 字数: 未知
- 上传时间: 2018-04-18 18:50:00
- 下载次数: 0
- 浏览次数: 148
- 积分: 3
- 收藏: 0
作者信息
5ygggwenku_37137
来自:学校:仁寿县钟祥镇小学校
配套课件
-
Unit 2 How much cheese did you buy?PPT课件和名师教学设计1
与本教案直接关联
-
Unit 2 How much cheese did you buy?PPT课件和教案(名师)
2018-06-05 16:50:00
-
Unit 2 How much cheese did you buy?PPT课件和教学设计一等奖
2018-04-19 14:09:00
-
Unit 2 How much cheese did you buy?PPT课件和教案评析
2018-06-02 15:21:00
-
Unit 2 How much cheese did you buy?PPT专用课堂实录内容
2018-06-10 18:33:00
-
Unit 2 How much cheese did you buy?PPT及配套教学设计及说课稿
2018-04-16 15:30:00
相关文档
下载提示
下载文档后,您可以获得:
- 完整无水印文档
- 高清阅读体验
- 随时保存查看
- 支持打印下载
关于本教案的常见问题
Q:Unit 2 How much cheese did you buy?第二课时教案是什么类型的资料?
A:这是一份教学教案文档,可用于备课、课堂讲解与课后复习,支持在线预览正文内容。
Q:这份教案对应哪篇课文?
A:对应课文《Unit 2 How much cheese did you buy?》,可从面包屑进入课文目录查看同课其他资料。
Q:如何找到配套课件?
A:页面提供「配套课件/同课文课件」入口;也可进入课文详情页同时查看教案与课件列表。