资料摘要

Module 4 Unit2How much is it? Ⅰ.Topic:How much is it? Ⅱ.Teaching materials: The topic is taken from unit2 of Module 4, NSE BOOK 3. In this lesson, we

  • 资料类型:教学教案文档
  • 所属课文:Unit 2 How much is it?
  • 支持正文预览,并提供同课文课件入口
浏览次数
173
下载次数
0
更新时间
2018-04-26 10:32:00
来源学校
学校:泸县实验学校

Unit 2 How much is it?教案2

未知
2018-04-26 10:32:00
173
0
PDF / 未知页
未知字
配套课件
积分:6
第 1 页,共 1 页

Unit 2 How much is it?教案2

未知

摘要:暂无摘要

关键词:Unit 2 How much is it?教案2

正文

Module 4 Unit2

How much is it? Ⅰ.Topic:

How much is it? Ⅱ.Teaching materials:

The topic is taken from unit2 of Module 4, NSE BOOK 3. In this lesson, we are going to learn how to ask prices.

Ⅲ.Analysis of the situation.

The Ss. that I'll teach are the fourth grade students. They are very active and they like singing, dancing, and playing games. In the past tow years of study, the Ss. have learned some words, phrases and some simple sentences. They can express themselves in simple English and they are eager to learn more and have been interested in English. Ⅳ.Teaching aims and demands. 1.

Knowledge objectives: (1)

To enable the Ss to read and spell the new words and understand the new words “flower dumpling”. (2)

To enable the Ss to understand and speak “How much is it? It’s one yuan.” Make sure that the Ss can use these sentences in real situation. 2.

Ability objectives: (1)

To improve the Ss ability of listening and speaking. (2)

To encourage the Ss to communicate with others. 3.

Emotion objectives To educate the Ss to maintain the virtues of frugality.

Ⅴ. Important and difficult points: (1)

To help the Ss ask and answer the question “How much is it?”and make sure they can use the plural none correctly. (2)

To enable the

Ss to study in group and co-operate skillfully. (3)

To develop the Ss’ interest in English.

Ⅵ .Teaching methods:

Game teaching method ,activities teaching method. Ⅶ.Teaching process: Step 1 Warm-up

1. Greetings T: Hello, boys and girls. Ss: Hello, Miss Zhao.

T: How are you today?

Ss: Fine, thank you, and you?

T: I’m fine, too. Thank you.

2.Sing a song(Zero five ten). 3.Shout out the numbers on the screen. Step 2 Presentation 1.

Show them a picture and tell them there is a new supermarket just opened over there. Let’s go and have a look. (review the words “apple pear egg tomato potato orange”). Point to the flower and try to elicit the new words “flower ,dumpling”. 2.

Play a game : Carrot squat.

3.

Review the sentence “Do you want some...? Yes, I do.”(last student asks teacher “Do you want some...?”) 4.

Teach the sentence “How much is it? It’s ... yuan.”

5.

Play a game :High low voice. 6.

Teach the sentence “Can I help you ?”

Step 3.Consolidation and extension.

1.

Group work to make conversations. 2.

Play a game: No. and sentences. 3.

Play a chant. Step 4 Class closing Give them some additional information about RMB. Tell them to

maintain the virtues of frugality. Step 5 Homework 1.

Talk about food and prices with your family or your friends in English. 2.

Read and review the words and sentences we learned today. 3.

Read the text by yourself.

第 1 页,共 1 页

文档信息

  • 格式: PDF
  • 页数: 未知页
  • 字数: 未知
  • 上传时间: 2018-04-26 10:32:00
  • 下载次数: 0
  • 浏览次数: 173
  • 积分: 6
  • 收藏: 0

作者信息

教师头像

5ygggwenku_37082

来自:学校:泸县实验学校

下载提示

下载文档后,您可以获得:

  • 完整无水印文档
  • 高清阅读体验
  • 随时保存查看
  • 支持打印下载

关于本教案的常见问题

Q:Unit 2 How much is it?教案2是什么类型的资料?

A:这是一份教学教案文档,可用于备课、课堂讲解与课后复习,支持在线预览正文内容。

Q:这份教案对应哪篇课文?

A:对应课文《Unit 2 How much is it?》,可从面包屑进入课文目录查看同课其他资料。

Q:如何找到配套课件?

A:页面提供「配套课件/同课文课件」入口;也可进入课文详情页同时查看教案与课件列表。