资料摘要
课题:外研版三年级年级起点四年级上册Module 4 Unit 2 How much is it? 本课教材为外研社《英语》(新标准)(三年级起点)四年级上册Module 4 Unit 2 How much is it?本单元共1课时完成。本单元课文情境是Daming 和Amy 从公园里回到了Dam
- 资料类型:教学教案文档
- 所属课文:Unit 2 How much is it?
- 支持正文预览,并提供同课文课件入口
- 浏览次数
- 166
- 下载次数
- 0
- 更新时间
- 2018-04-28 17:03:00
- 来源学校
- 学校:郫县花园学校
Unit 2 How much is it?教学设计(第二课时)
未知
摘要:暂无摘要
关键词:Unit 2 How much is it?教学设计(第二课时)
正文
课题:外研版三年级年级起点四年级上册
Module 4 Unit 2 How much is it? 本课教材为外研社《英语》(新标准)(三年级起点)四年级上册Module 4 Unit 2 How much is it?本单元共1课时完成。本单元课文情境是Daming 和Amy 从公园里回到了Daming家。Daming妈妈正在包饺子,Daming 和Amy主动要求帮忙,正好家里没鸡蛋了,他们就去超市买了一盒(共10个)鸡蛋。这里的购物
教材分析
情境非常真实的再现了日常生活中的一些购物细节,有利于学生理解运用。这篇课文承接着上一单元的语境,既复习了现在进行时,又复习了一般现在时,说明时态的综合运用是英语中常见的语言现象。学生学完本课后基本能够运用本课的目标语句进行购物。
本单元的重点是运用句型“How much is it?”来询问物品的价格,并能根据价格来选择自己想要的物品。在上一节课学生学习了表示食物的单词基础上,本节课教学情分析
师着重创设一些模拟真实语境,利用所学的目标语句,让学生进行模拟购物。我想学生对学习用英语购物也会比较感兴趣,一定会积极参与,踊跃表演;学生对这种帮助妈妈做事的做法也会比较认同。
1. 全体学生能够初步运用语句:How much is it? It’s ten yuan. 2. 全体学生能够初步理解词汇:flower, dumpling, help, buy以及语言知识
How much… ?
3. 全体学生能够初步运用词汇:buy 4. 能感知make,cake的读音。
教学目标
1. 全体学生能听懂:How much is it? It’s ten yuan. 语言技能
2. 全体学生能说:How much is it? It’s ten yuan. 3. 全体学生能认读:buy 情感态度
积极参与各种课堂学习活动,有问题主动向老师和同学请教。
学习策略
尝试归纳西方购物的语言。
文化意识
进一步了解典型的食品和饮料的名称,了解西方的购物文化。
运用句型How much is it?来询问物品的价格,并能根据价格来选择教学重、难点
教学重点
自己想要的物品。
第
1
页
共
6 页
教学难点
用英语进行购物。
教学准备
环节与时间
复习导入
(6分钟)
1. Greetings. T: Class begins! Good morning/afternoon, boys and girls .
Ss: Good morning/afternoon, Ms Liu. T: How are you?
Ss: I’m fine, thank you. And you?
T: I’m fine, too. Thank you.
2. Say a chant. MAKE A CAKE. ① Listen to the chant.
互动教学系统,点读笔,PPT 教学过程
资源应用说明
T: It’s a fine day today,
let’s listen to the chant. MAKE A CAKE. 教学系统OK? Ss: OK. Ss watch the video. ② Say the chant together. T: It’s a nice chant.
Let’s try. OK? Ss: OK. Ss Say the chant together. 3. Free talk. T: Look! Do you like the cake? Ss: Yes, I do. / No, I don’t.
T: Do you want some cake? Ss: Yes, please. / No, thank you. T: I like the cake. I want some cakes. Look! Do you like flowers? Ss: Yes,I do. / No, I don’t.
T: Do you want some flowers?? Ss: Yes, please. / No, thank you.
M4U2A4音频
教学系统M4U2A4动画
第
2
页
共
6 页
4. Lead-in. (Act.1) ① Watch and tick.
T: My sister doesn’t like the flowers.
She doesn’t want the flower.
教学系统She likes the vase. She wants a vase. Look! She is buying the vase M4U2A1动画
in the store. Now let’s watch
the video and tick. The vase is ten
yuan. “Yes.” or “No.”?
Ss watch TV and tick. ② Check the answer. (Learn the word: flower.) T: The vase is ten yuan
. “Yes.” or “No.”?
Ss: No. T: What is ten yuan? Ss: The flower is ten yuan. ③ Listen and repeat.
聚焦单词卡片flower
教学系统M4U2A1音频
任务呈现
(1分钟)
1. Show the task of this lesson.
T: This class, we’ll learn to discuss how to shop.
After learning,
we’ll buy a present for BIG HEAD SON.
2. Show the title. (板书课题)
聚焦单词卡片T: At first let’s learn Module 4 Unit 2 How much is it? (Learn the How much… ?
phrase: How much… ?)
课文学习
(18分钟)
1.
Watch the video and answer.
T: Look! Daming’s mum is making dumplings. Daming and Amy
want to help her. Ss learn the word: help. T: They go to buy some eggs for her. Ss learn the word: buy. 聚焦单词卡片help
聚焦单词卡片T: How much are the eggs ? Let’s watch the video and answer the buy question. Ss watch the video and find the answer. 2. Answer the question. 教学系统M4U2A2动画
第
3
页
共
6 页
A: How much is it? B: Six yuan for ten. 3. Listen again and find the answer. T: How do Daming and Amy buy the eggs? Do you know?
教学系统M4U2A2音频
Now open your books, turn to page 23, Act.2. Please listen and
underline the answers. 4. Talk about your answers in pairs. Ss talk about the answers in pairs. 4. Check the answers in class.
T: How do Daming and Amy buy the eggs? Can you act it out in
pairs? Ss act it out in pairs. 6. Summary and practise. ①
教师小结本课目标语句用法。
② Complete the dialogue. 教师给学生图片,学生同桌进行对话练习,表演帮助老师买东西。
A: Can I help you? B: I / We want some
. How much is it? A:
. B:
, please. A: Here you are. B: Thank you. Bye-bye. ② Ss practise buying some apples and some meat in pairs.
7. Listen, repeat and imitate.
(Learn the word: dumpling.) 8. Read the text in roles. 9. Act out the text.
教学系统M4U2A2音频
聚焦单词卡片dumpling 教学系统M4U2A2动画
训练巩固
1. Finish Act.3. Point and say.
第
4
页
共
6 页
(8分钟)
① Give an example. T: I’m hungry. Are you hungry? Let’s go to the restaurant. OK? Ss: OK. T: If I’m the cooker. Who wants to be the boy? T gives an example with the boy. Cooker: Do you want some rice? The boy: Yes, please. Cooker: How much is it? The boy: It’s ten yuan. ② Practise acting it out in pairs. ③ Act it out in pairs in class.
2. Play a guessing game.
学生进行替换练习
T: Now let’s play a guessing game. You choose the number, then
all the Ss ask you: How much is it? You guess the price. If you’re right, you can have 2 stickers. If you’re wrong, you can only have 1 sticker. A: How much is it? B: It’s
yuan. 任务完成
(6分钟)
Assistant: Can I help you? Customer: I/We like this… How much is it?
Assistant: It's… yuan.
Customer: I/We want it, please. Assistant: Here you are. Customer: Thank you. Bye-bye.
小结
与
布置作业
(1分钟)
1. What have we learnt? (Look at the blackboard.)
学生进行小结,教师补充。
2. Homework T: Today’s homework:
All of you: 1. Listen and read the text 15 times.
PPT第21页
第
5
页
共
6 页
2. Buy a present for Mum in English.
板书设计
Module 4 Unit 2 How much is it?
A: How much is it?
B: It’s ten yuan.
课后反思
学生本课学习了在商店购物如何用英语进行询问价格,主要句型为How much is it? It’s .....Yuan.学生学完本课后基本能够用此句型询问同伴,但是表现为发音不标准,课堂上的小活动较少,导致学生的自主活动时间偏少,教师主导时间偏多,教授单词方法过于单一,形式不够多样化。在今后的课堂应该多加注意,同时在上课的时候应该再多注意一下学生的书写习惯,老师的板书太少对学生的书写引导作用不强。其次新单词的教读方面应该注重形式多样化,比如实物呈现或者是照片直观这样可以加强学生的形象记忆。最后在今后的教学中我会更加注重启发学生自主思考,自主训练口语,在英语小活动方面多下工夫。
第
6
页
共
6 页
文档信息
- 格式: PDF
- 页数: 未知页
- 字数: 未知
- 上传时间: 2018-04-28 17:03:00
- 下载次数: 0
- 浏览次数: 166
- 积分: 6
- 收藏: 0
作者信息
5ygggwenku_37082
来自:学校:郫县花园学校
配套课件
-
Unit 2 How much is it?PPT课件和特级教师教学实录
与本教案直接关联
-
Unit 2 How much is it?优秀说课稿课件
2018-05-04 20:49:00
-
Unit 2 How much is it?PPT及课堂实录内容
2018-04-17 22:44:00
-
Unit 2 How much is it?PPT课件和教学设计实例
2018-04-22 15:55:00
-
Unit 2 How much is it?优秀说课稿课件
2026-08-05 21:47:37
-
Unit 2 How much is it?PPT配套教学设计内容
2018-03-28 20:04:00
相关文档
下载提示
下载文档后,您可以获得:
- 完整无水印文档
- 高清阅读体验
- 随时保存查看
- 支持打印下载
关于本教案的常见问题
Q:Unit 2 How much is it?教学设计(第二课时)是什么类型的资料?
A:这是一份教学教案文档,可用于备课、课堂讲解与课后复习,支持在线预览正文内容。
Q:这份教案对应哪篇课文?
A:对应课文《Unit 2 How much is it?》,可从面包屑进入课文目录查看同课其他资料。
Q:如何找到配套课件?
A:页面提供「配套课件/同课文课件」入口;也可进入课文详情页同时查看教案与课件列表。