Class 1 Textbook p.20ppt配套的教学设计及说课稿
Class 1 Textbook p.20ppt配套的教学设计及说课稿
未知
摘要:暂无摘要
关键词:Class 1 Textbook p.20ppt配套的教学设计及说课稿
正文
EEC三年级下册Unit 3 : How Much Is It ?
1、本单元设计意图:学生通过学习购买水果,了解,习得英语国家购物方式及表达,并认知美元的货币单位。
2、本单元学习目标
语言知识目标:学生能用英语问答物品的价格、数量,能从听、说、读、写四方面掌握一部分水果的名称并区分单复数名词。
语言技能目标:教师创设情境,学生在情境中学语言,学生能运用所学语言进行交际的能力。
情感态度目标:激发他们学习的积极性,培养学生学习英语的兴趣,培养孩子乐于与人合作的意识,通过学习和交流,促进学生对西方国家购物环节的了解。
学习策略目标:培养学生的注意力,观察力,激发学生积极思维,通过创设情境,培养学生学习英语的兴趣,引导学生在任务中积极运用所学英语进行表达与交流。
3、学情分析
学生最近的学习动机不强,状态不佳,需要及时调整状态
4、单元具体设计
根据课时安排我把本单元分4课时来完成教学。
The first period
P 28、P32
The second period
P26、
P 29~P30
The third period
P31 、P34
The fourth period
学习字母分类Bb,CcDd,Ee以及第三单元听力练习部分
1
Lesson 3 : How Much Is It ?
Period 1
一、Teaching Aims:
1. Knowledge aims:
① Four-skill words: pineapple , watermelon , orange , pear , apple
② Three-skill words: dollar , help,
Can I help you? ③ Key structures:How much?
2. Ability aims:
By the end of the lesson, the students should be able to: 1. get to know the meaning of “Can I help you?” both in spoken and written forms, and pronounce it clearly; 2. guess the meaning of the word “dollar” from the dialogue; 3. use the words “pineapple , watermelon , orange , pear , apple” both
in speaking and writing;
4. use structures “How much?
It’s…”to talk about the price in English. 3.
Focus of the lesson: 1. understanding the dialogue as a whole; 2. role playing the dialogue with the right pronunciation, intonation and sentence stress. “How much?
Can I help you?”
4.Predicted area of difficulty: 1.Students can distinguish “How much?” and “How many?”
2. The pronunciation of “pineapple , watermelon , orange , pear , apple”;
3. The meaning and usage of some expressions about shopping, such as “Can I help you?”
二、Teaching methods: Task-based teaching approach, TPR,
Situational language teaching ,
三、Teaching aids:
pictures, cards, objects, CAI
2
四、Teaching Procedures:
Step I : Revision
Show the fruit pictures (apple ,banana and orange ) StepII
: Presentation
1.(ppt1)
pine+apple=pineapple
bear---pear
water+melon=watermelon 2. Learn to read the new words.
StepIII:
Practise 1.
(ppt2) 10dollars / a pineapple
2 dollars / a pear
8 dollars / a watermelon
1 dollar / an apple 1 dollar /a banana
3 dollars / an orange
T: 3 pineapples=How much ?
S1:30 dollars. 2.Ss ask and answer like it ,then check some pairs. 3.T: Look at ppt. Give some situations to practice. (ppt3)
Check some students.
S1: a pineapple + a pear = How much ?
S2:12 dollars . S3: 2 watermelons + 4 pears =How much ? S4: 24 dollars . S5…S6…
StepIV:
Production 1.T: Look! (ppt4)This is the fruit shop. I’m the salesperson.Who want to buy the fruit? S1: …
T:Can I help you ?
S1:Five apples .How much ? T:Five dollars . 2.
Show some fruit on the screen. Ss practice the
dialogue in groups . StepV: Consolidation 1.Play the tape. Listen and read the dialogue on page28. Then practice reading in groups . 2.Listen and write the price.
3 1.Play a game:Guess :
T:What's this?
S:banana apple
Learn the new words: pineapple
pine+apple pear bear--pear watermelon water+melon (read and spell) 2.T:What are these?
S:They're
pineapples/pears/watermelons
.3.Work in pairs:
--What's this?
--It's a pears.
--What are these?
--They are pears. 4.ppt: dollar
one dollar
two dollars 5.T:How much?
S:One dollar/twenty dollars. 6.Work in pairs:
--Can I help you?
--Two watermelons,please.
--How much?
--Six dollars.
3.Exercise w_ter_el_on
p_ _ r
t_ese
th_ _
StepVI: Homework. Copy the new words: watermelon pear pineapple these they
五、Blackboard design Lesson 3 : How Much Is It ?
watermelon
pear
pineapple What are these? They're __________. How much? One dollar.
六、Teaching reflection 本课容量较多,学生不能完全吸收所学内容,但是通过拆分和音标教学,学生很快掌握新单词。单复数的操练仍需在以后进行对比教学,帮助学生扎实掌握。
4
文档信息
- 格式: PDF
- 页数: 未知页
- 字数: 未知
- 上传时间: 2018-04-27 17:55:00
- 下载次数: None
- 浏览次数: 112
- 积分: 6
- 收藏: 0
作者信息
5ygggwenku_33090
来自:学校:张家口市桥西区下东营小学
相关文档
下载提示
下载文档后,您可以获得:
- 完整无水印文档
- 高清阅读体验
- 随时保存查看
- 支持打印下载