资料摘要
冀教版三年级下册Lesson 22 : How Much Is It ? 说课稿本课 Lesson 22 How Much Is It? 是冀教版小学英语三年级下册Unit4 Food and Restaurants中的内容。本课是一节对话课,围绕“以学生为本”的教学理念和本节课的教学内容与目标,以
- 资料类型:教学教案文档
- 所属课文:Lesson 22 How Much Is It?
- 支持正文预览,并提供同课文课件入口
- 浏览次数
- 157
- 下载次数
- 0
- 更新时间
- 2018-04-17 13:52:00
- 来源学校
- 学校:万全县蒋家梁小学
Lesson 22 How Much Is It?说课稿【一等奖】
未知
摘要:暂无摘要
关键词:Lesson 22 How Much Is It…说课稿【一等奖】
正文
冀教版三年级下册Lesson 22 : How Much Is It ?
说课稿
本课 Lesson 22 How Much Is It? 是冀教版小学英语三年级下册Unit4 Food and Restaurants中的内容。本课是一节对话课,围绕“以学生为本”的教学理念和本节课的教学内容与目标,以本课教学重点为中心,还原情景,呈现新知,以教学活动为依托,操练巩固,拓展应用。
在课程的导入阶段,教师先将学生分为两大组进行比拼以调动学生的积极性,后教师设计了一个复习数字和单词的小游戏,学生能够在游戏中复习旧知,并为学习新知做铺垫。后以去餐厅买东西的情景导入,激发学生的学习兴趣,在情景中学习,先由学生以往学过的句型“What would you like? I would like...”进入,后引出新的句型“How much for.../How much is it?,并在新授过程中,让学生体会到可数名词和不可数名词提问价格的句型是有区别的,并让学生加深印象。师示范后,让学生试着提问和回答,发挥学生的主体作用,让学生成为课堂的主人。在新授环节结束后,教师设计了情景应用环节“Let’s act. 教师和学生一组示范,之后让学生两人一组进行情境表演。本环节中既有新句型又有以往的句型,通过情境表演使学生将知识融会贯通,学以致用。接下来是听读环节,让学生模仿录音并
跟读,这样即可以让学生将所学知识回归课本,又可以对学生的发音进行纠正。下一个是练习环节,习题为连词成句,教师在多媒体上出示试题,让学生思考后说出正确的句子。通过此环节可以让学生再次巩固所学内容,并能够检测学生们的掌握情况,教师可以根据学生们的掌握情况对教学设计和过程进行反思。下一个环节Let’s sing, 本环节营造了轻松欢乐的课堂气氛,既让学生对所学内容有了印刻的印象,又启发了学生学习英语的兴趣。
最后一个环节是布置作业,教师将作业分成两个层次,让学生根据自己的能力选择其中一项来完成。这样可以关注到班里的每一个学生,使每一个学生得到发展。
冀教版三年级下册Lesson 22 : How Much Is It ? 教案
教学目标:
知识目标:学生能听懂、会说并口头运用下列用语和句子:How much is it? I’ll take twelve, please.学生能唱歌曲:Do You Know the Donut Man? 能力目标:学生能在课上情境表演有关购物的对话,并且能运用本课所学知识在实际生活中与人交际。
情感态度目标:能体会英语学习中的乐趣,乐于用英语与人交流,乐于演唱英文歌曲。
学习策略目标:积极与他人合作,共同完成学习任务。
教学重难点: 教学重点:学生能听懂,会说并口头运用:How much is it?/How much for...I’ll take twelve,please. 教学难点:学生初步感知可数名词和不可数名词在询问价钱时的不同用法,情境表演,学以致用。
教学过程:
1.
Greeting T: Good afternoon, class! S: Good afternoon, Miss Zhang. T: How are you today? S: I’m fine, thank you!
T: Ok, sit down please!
2.
Warming-up T: Firstly, I will divide into groups, This group is Team One, that group is Team two. If you have a good performance, you will get one hamburger.(如果同学表现好,会给该同学一张汉堡的卡片作为奖励)
Let’s play a game. Look, there are many numbers. Every number has one kind of food. What number is it? S: Seven.
T: Look, what is this? S: Hamburger. T: Very good!(give him a card) T: Look at the next number. What number is it? S: Two. T: What is this? S:Donut. (设计意图:游戏一共有十个数字和十个实物,这些数字和实物都是和本节课句型相关的词汇,通过这个游戏既帮助学生复习了数字,也帮助学生复习了有关食物的词汇,调动了学生的积极性!)
3. Presentation T:(ppt)Look, these delicious food. I’m hungry. Are you hungry?
S: Yes, I am. T: Let’s go to the restaurant and buy some food, OK?
S: OK! T: (ppt)Look, here is the restaurant.
T: (ppt) Look, who is she? She is a clerk. T:Please guess it. What does she ask? (设计意图:以去餐厅买东西情境导入,提高课堂趣味性,调动了学生学习的积极性,并能使学生学以致用)
S: What would you like? T: You are so clever. (give him a card) How to answer? S: I would like... T: You are great!( give him a card) T:(ppt)
Look, this is menu. What would you like? S: I would like hamburgers. T: Good, sit down. What would you like?( ask student one by one)
T: I would like one hamburger. I should ask “ How much for one hamburger?” (板书“How much for one hamburger?”)
T: Read after me “How much”, “U” pronounces “ʌ”,/mʌtʃ/.
This line read “how”, this line read “much”
T: Look at the menu. How to ask this food?
S: How much for one donut?
T: Excellent! (give her a card) T: How to ask this food? Who can try? S: How much for one hot dog? T: That’s great! (give him a card)
T: Look, what is this? S: This is chicken! T: Yes, please think it, how to ask this food?
S: How much for one chicken? T: Yes or no? No, chicken is a uncountable none. So we must use “How much is it?”(板书“How much is it?”)
T: (ppt) Look, what is this? It’s fish. Fish is also a uncountable noun. So we also use “How much is it?”(给学生讲授可数名词和不可数名词在询问价格时是不同的。之后根据菜单上的不同事物,让学生自己辨别应使用那个句型, 之后教师再加以总结强调)
T: (ppt) Look at this menu, these black words are countable nouns. We can use “ How much for...” or “ How much is it?” These red words are uncountable nouns. We can only use “ How much is it?”
T: Now, I would like one hamburger. I ask “ How much is it?” What should the clerk answer? Look at this menu. S: Ten yuan. T: You are wonderful!(give her a card) T: (ppt)Now, I’ll take two, please! Pay attention. “I’ll take two, please .” equals “ I will take two, please! Please read after me: I will take two, please! I’ll take two, please! Now, this line read “ I will take two, please! This line read “ I will take two, please!”(教师进行纠音)
4. Consolidation T: (ppt)Let’s act in pairs
For example: I am a clerk. This student is a buyer.
Clerk: What would you like? Buyer: I would like one hot dog. Buyer: How much for one hot dog? Clerk: Five yuan. Buyer: I’ll take three, please!
Clerk: OK, here. Buyer: Thanks. Clerk: You are welcome. T: Now, let’s act in pairs. Let’s begin.
T: OK, time is up. Who can act firstly?(找学生进行情景表演,表演后可以得到一张卡片)
5. Listen and Read T: Let’s listen to the movie and follow to read.
T: Firstly, let’s watch the movie. Then we listen and follow to read sentence by sentence. OK, now let’s watch.
S:Listen and read the text. 6. Exercise (PPT): 1.
for, donut, much, one, how
2.
like, what, you, would
3.
take, I’ll, please, three
7. Homework 1.You can listen and read this text fluently. 2.You can also copy the text. (设计意图:将作业分成两个层次,让同学们根据自己的能力从两项作业中选择其中一项来完成,这样可以关注到班里的每一个学生,使每一个学生得到发展。)
教学反思
1.在课堂开始把学生分为两个组进行比赛,并将比赛贯穿课堂始终,使学生能都一直保持高涨的学习热情,并调动了学生学习的积极性。
2.在开始设置了游戏的复习环节,使学生的注意力很快集中到课堂上,也增添了课堂的趣味性,该环节既复习了本节课要用到的数字,又复习了本节课要使用的食物,达到了复习的预期效果,为课堂接下来的环节做了铺垫。
1.本节课的难点在于让学生知道不可数名词不能有“How much for one...”的句型,而应该用
“How much is it?”这个句型。为了突破这个难点师应在课堂中对此知识点多设计一些练习环节,加深学生的印象。
4.课堂既应该照顾到后进生,也应该考虑到程度较好的学生,教师应有梯度进行教学,在最后的环节应适当拔高,可以设置一个思考题,如:如果出现two hamburgers 等复数形式,我们应该怎么问呢?
可是试着让基础较好的学生说出问句,也为下节课的教学进行了铺垫。
文档信息
- 格式: PDF
- 页数: 未知页
- 字数: 未知
- 上传时间: 2018-04-17 13:52:00
- 下载次数: 0
- 浏览次数: 157
- 积分: 6
- 收藏: 0
作者信息
5ygggwenku_32240
来自:学校:万全县蒋家梁小学
配套课件
-
Lesson 22 How Much Is It?PPT课件和第二课时教学设计
与本教案直接关联
-
Lesson 22 How Much Is It?课件及其课件内图片
2018-05-28 15:19:00
-
Lesson 22 How Much Is It?PPT课件和教学设计第二课时
2018-06-07 15:23:00
-
Lesson 22 How Much Is It?PPT及专用教学设计内容
2024-02-10 01:47:04
-
Lesson 22 How Much Is It?PPT课件和教案设计(一等奖)
2018-06-08 18:57:00
-
Lesson 22 How Much Is It?PPT课件和教学内容分析
2018-05-11 13:43:00
相关文档
下载提示
下载文档后,您可以获得:
- 完整无水印文档
- 高清阅读体验
- 随时保存查看
- 支持打印下载
关于本教案的常见问题
Q:Lesson 22 How Much Is It?说课稿【一等奖】是什么类型的资料?
A:这是一份教学教案文档,可用于备课、课堂讲解与课后复习,支持在线预览正文内容。
Q:这份教案对应哪篇课文?
A:对应课文《Lesson 22 How Much Is It?》,可从面包屑进入课文目录查看同课其他资料。
Q:如何找到配套课件?
A:页面提供「配套课件/同课文课件」入口;也可进入课文详情页同时查看教案与课件列表。