Lesson 8 How Much Is It?板书设计及意图
Lesson 8 How Much Is It?板书设计及意图
未知
摘要:暂无摘要
关键词:Lesson 8 How Much Is It?…板书设计及意图
正文
Lesson 8 How much is it? Teaching designs: Teaching goals:
Knowledge goal: Ss can master the new words: is one five .
Ss can use the new sentence patterns: How much is it? …
yuan. I’ll take …
please” to buy things in daily life. Ability goal:
It can cultivate the ability of cooperating with their group numbers and the awareness of competition.
It can train the abilities of listening, speaking, reading and writing.
Ss will be able to ask about the price of goods and buy things in daily life. Emotion goal: Ss know how to buy things in daily life. They know the importance and fun of English. Analysis of books: This is lesson8 in Unit 1 in grade 3 of hebei education press. Analysis of students:
The students in my class are very active and curious about knowledge. They like playing games very much. They like to perform themselves.
Teaching importance: How much is it? … yuan Teaching difficulties:
I’ll take… please Teaching aids:ppt, food pictures, letter pictures, headwear Teaching process: 1.
Lead in. play the number song to help ss to review the numbers. Purpose:用英文数字歌曲激发学生学习兴趣,并且通过唱数字歌帮助学生复习学过的数字,为本课关于价格的数字打下基础。
2.
Presentation
and practice:
(1)
T shows the picture of money and guide Ss to know 1 yuan and five yuan.
(T let ss read after her and put one finger or five fingers to spell the two words together, and then T writes ”one” and “five” on the blackboard Ss write on their exercise book) (2)
T guides ss to understand the new sentence patterns :How much is it? /:How much is one…? …yuan by creating a situation that Ss use money to go into a food shop to buy something they like. ( T writes”
how much is it”
on the blackboard and explains the meaning and guides ss to read after T, in groups, boys and girls, in lines, one by one)
(3)
T guides Ss to look at the food and read them together. (T paste the food cards on the blackboard) (4)
T use how much is it/ how much is one…? to ask the price and Ss answer the price, and then change over.
(5)
Ss work in pairs to practice the sentence after T asks a student to make an example.
(6)
Some Ss show their dialogue.
(7)
T presents the picture of one donut and twelve donuts and the donut card to let ss know the difference of singular numbers and complex numbers.
(8)
T presents the sentence” I like hot dogs. My friends like donuts” by showing the pictures of the food and ask ss’ preference (9)
T presents “ I’ll take 12, please” by talking with a student. Ss can guess the meaning of “take”. T guides ss to practice reading and translating.
(10)
T writes ‘take” on the blackboard and asks ss to spell together and write on the exercise book. T puts “ake” on the blackboard and puts letter “t”
“w”
‘l”
“sn”
“b”
“c” in front of “ake” to make ss understand how to read “ake”. (11)
T let ss listen to the video of the story and fill in the chart.
What
How much
How many
Liming
Jenny
(12) Ss read after the tape, and then read by themselves, and then read individually. Finally, T choose some students to role play LiMing, Jenny, waiter and waitress. 3.Consolidation T creates a situation. There is a food shop. Ss use their money to buy things they like by using the new sentence patterns. (T and one student will give an example first.)
4.Summary.
T guides ss to read the new words and sentence patterns together. 5.Homework Ss try to buy things with their parents at home by using the new sentence patterns.
文档信息
- 格式: PDF
- 页数: 未知页
- 字数: 未知
- 上传时间: 2021-08-04 20:06:48
- 下载次数: None
- 浏览次数: 221
- 积分: 6
- 收藏: 0
作者信息
5ygggwenku_32607
来自:学校:沧州市中宇小学
相关文档
下载提示
下载文档后,您可以获得:
- 完整无水印文档
- 高清阅读体验
- 随时保存查看
- 支持打印下载