资料摘要
课题名称 Lesson 22 How Much Is It? 作课教师__吴柯冉__ 作课年级: 三年级下 学习者分析本课教学对象为三年级学生。三年级的学生,由于年龄小,活泼好动,好奇心强,有着极强的求知欲和表现欲。同时由于三年级学生学习英语的时间不长。有的学生可能说的不好,有的还不敢说,老
- 资料类型:教学教案文档
- 所属课文:Lesson 22 How Much Is It?
- 支持正文预览,并提供同课文课件入口
- 浏览次数
- 174
- 下载次数
- 0
- 更新时间
- 2019-10-09 19:50:33
- 来源学校
- 学校:石家庄市国泰街学校
Lesson 22 How Much Is It?第二课时教学设计
未知
摘要:暂无摘要
关键词:Lesson 22 How Much Is It…第二课时教学设计
正文
课题名称 Lesson 22 How Much Is It? 作课教师__吴柯冉__ 作课年级: 三年级下
学习者分析
本课教学对象为三年级学生。三年级的学生,由于年龄小,活泼好动,好奇心强,有着极强的求知欲和表现欲。同时由于三年级学生学习英语的时间不长。有的学生可能说的不好,有的还不敢说,老师针对学生现状,在课堂上尽量以鼓励表扬为主,鼓励他们大胆说、积极做!在玩玩、做做、说说、演演中培养学生们学习英语的兴趣,营造英语氛围,鼓励学生开口说英语。
学习内容分析
本课选自冀教版三年级下册第四单元Food and Restaurants,在第三单元就已经开始对食物和饮食进行学习和练习,第四单元继续对食物在特定环境中的使用与沟通进行学习,前面一课学习了在餐厅点餐时英语交际用语,本课将学习外出买食物所用到的简单交际用语,通过本课的学习学生能够学会简单的购物对话,并且在教师创设的购物环境中恰当的使用英语进行交际和对话,并鼓励学生在生活中使用礼貌用语来购物。
教学目标
一、知识与技能目标
1. 学生能够通过图片、短视频听懂、会说、认读、理解下列句式:
How much for…? How much is…? I’ll take…, please. 2. 学生能够借助多媒体来跟唱并学会歌曲:
Do you know the Donut Man? 二、情感态度目标
1. 学生能够在教师设置的小组练习与小组活动中体会到英语学习的乐趣。
2. 学生能够在小组活动中与其他同学积极配合与合作,积极尝试使用英语,不怕出错,敢于开口。
三、学习策略目标
1. 学生能够通过观察多媒体呈现的情景中使用的简单英语猜测How much for…? How much is…? I’ll take…, please. 这三个句子的意义和使用环境。
2. 学生在课堂学习中能够集中注意力,注意倾听,积极思考,正确运用所学英语进行表达和交流。
四、教学重难点
1. 学生能够认读、理解并使用下列单词及句式:
How much for…? How much is…? I’ll take…, please. 教学准备
多媒体
教学评价
通过教师的语言、肢体、表情等对学生做出激励性的评价;辅以学生的自评。以小组合作为主,在学生学习的过程中通过Speaking, Reading, Acting这三项进
行形成性评价,鼓励孩子们大胆开口,让学生积极参与到课堂活动中。
教学过程
Step I. Greetings T: Hello, boys and girls. How are you? I’m fine, too. Thank you. Step II. Lead-in 1. Let’s chant What would you like? T: Boys and girls. Let’s chant! Show me your hands. (学生伸出手来打节拍) 2. Look at the picture and talk about what would you like. T: Boys and girls, there are so much food on the picture. What would you like? 3. Look at the picture and guess what Liming would like. T: Look at the picture; do you know who he is? Ss: Liming. T: Yes! What’s this? Ss: Donuts. T: Good! Can you guess what Liming would like?
Ss: Donuts. T: Let’s watch the vedio. Step III. New Conceptions 1. Watch the video and guess what Liming says to the Donut Man? T: Boys and girls, what does Liming say to the Donut Man? Ss: How much for one donut? T: Yes, you are so clever. 2. Please make the sentence by using “How much for…?”
according to the picture. ( hot dog, hamburger, ice cream) S1: How much for one hot dog? S2: How much for one hamburger? S3: How much for one ice cream? T: You have done a very good job! 3. Listen to the video again and answer the question “How many donuts will Liming take?”
T: Who can answer my question? How many donuts will Liming take? Ss: I will take twelve donuts. 4. Listen to the video and guess what Jenny says to the Hot dog Girl. Ss: How much is a hot dog? 5. Please make the sentence by using “How much is…?” according to the picture. (hot dog, hamburger, ice cream) S1: How much is a hot dog? S2: How much is a hamburger? S3: How much for is an ice cream? T: Well done! 6. Listen to the dialogue. Pay attention to the pronunciation and intonation. 7. Listen and follow the tape. Step IV. Drill
1. Role play in pairs. T: Please practice the dialogue in pairs. Then some of you perform to the whole class. 2. Let’s act the dialogue in our book. T: Look at the dialogue on the screen. Let’s act the dialogue in group. 3. Shopping time Today we will go to the Stationary Shop to buy something for our study. Please make a dialogue with your partner by using the sentences we have learned today. Then we will choose some groups to display in the class. T: Who wants to make the dialogue with me? (找一个学生做示范对话) T: Please make your dialogue in pairs. T: Show time Step V. Let’s sing Listen to the tape and sing with it “Do you know the Donut Man”
Step VI. Homework If you have 20 yuan, what do you want to buy? Please go to the market to ask the price and fill in the chart below. How much is it?
___ yuan 1. 2. 3. 4. Step VII. Class closing That’s all for our class. Thank you. See you next time. 板书设计
How much for…?
How much is…?
I’ll take…, please.
文档信息
- 格式: PDF
- 页数: 未知页
- 字数: 未知
- 上传时间: 2019-10-09 19:50:33
- 下载次数: 0
- 浏览次数: 174
- 积分: 5
- 收藏: 0
作者信息
5ygggwenku_32240
来自:学校:石家庄市国泰街学校
配套课件
-
Lesson 22 How Much Is It?PPT课件和第二课时教案
与本教案直接关联
-
Lesson 22 How Much Is It?课件及其课件内图片
2018-05-28 15:19:00
-
Lesson 22 How Much Is It?PPT课件和教学设计第二课时
2018-06-07 15:23:00
-
Lesson 22 How Much Is It?PPT及专用教学设计内容
2024-02-10 01:47:04
-
Lesson 22 How Much Is It?PPT课件和教案设计(一等奖)
2018-06-08 18:57:00
-
Lesson 22 How Much Is It?PPT课件和教学内容分析
2018-05-11 13:43:00
相关文档
下载提示
下载文档后,您可以获得:
- 完整无水印文档
- 高清阅读体验
- 随时保存查看
- 支持打印下载
关于本教案的常见问题
Q:Lesson 22 How Much Is It?第二课时教学设计是什么类型的资料?
A:这是一份教学教案文档,可用于备课、课堂讲解与课后复习,支持在线预览正文内容。
Q:这份教案对应哪篇课文?
A:对应课文《Lesson 22 How Much Is It?》,可从面包屑进入课文目录查看同课其他资料。
Q:如何找到配套课件?
A:页面提供「配套课件/同课文课件」入口;也可进入课文详情页同时查看教案与课件列表。