资料摘要
ubject(科目)Topic (课题) EnglishDate(日期) Lesson 22How Much Is It?Book(书册)Part(课时)Page(页码)Two1The Knowledge Aims(知识目标):1.To grasp
- 资料类型:教学教案文档
- 所属课文:Lesson 22 How Much Is It?
- 支持正文预览,并提供同课文课件入口
- 浏览次数
- 163
- 下载次数
- 0
- 更新时间
- 2018-04-30 18:14:00
- 来源学校
- 学校:石家庄市四中路小学
Lesson 22 How Much Is It?主要内容及教案内容
未知
摘要:暂无摘要
关键词:Lesson 22 How Much Is It…主要内容及教案内容
正文
ubject(科目)
Topic (课题)
English
Date(日期) Lesson 22
How Much Is It?
Book(书册)
Part(课时)
Page(页码)
Two
1
The Knowledge Aims(知识目标):
1.
To grasp “How much is it? How many do you want?”
2.
To grasp the new word “pear”
The Ability Aims(能力目标):
1. To bring up the abilities of listening, speaking, rending, and writing.
2. To bring up the ability of asking names each other.
The Emotion Aims(情感目标):
Teaching Aims
(教学目标)
Important Points(教学重点)
Difficult Points(教学难点)
Courtesy of the exchanges with friends.
Words: pear bear
Sentences:How much is it?
How many do you want?
Use and answer sentences:
How much is it?
Teaching Methods(教学方法)
Instruments(教具)
How many do you want?
Dialogue teaching method
Picture teaching method
Recorder;Tape;Computer;Word cards
Teaching Steps(教学步骤)
Ⅰ.The Teaching Leading(教学导入):
1.Greetings(打招呼):
T: Hello, boys and girls.
Ss: Hello, teacher.
2.Have a revision(复习):
T:Let’s review some words of fruits.(利用课件复习学过的单词apple,orange, watermelon, banana, pineapple.)
Ss:…
3.The Leading Words(导语):
T:Today let’s study Lesson Three How Much Is It?
(Write the title on the blackboard) Ⅱ.The Teaching Presentation(教学展开):
1.To learn new words:
T:
Look at this one, what’s this? (出示梨图片)
Ss:梨
T: pear. It’s a pear, Say pear one by one.
Ss: pear
T:
Who can spell pear?
S1:p-e-a-r , pear.
T: 区分pear 和bear。 pear 梨 bear熊
T: What’s this? (出示
a pear图片)
Ss: It's pear.
T: What are these? (出示 pears 图片)
Ss: They are pears.
2.Activity
Let’s play a game.
First, Let’s remember six kinds of fruit.
Read them together.
Ss:(看着卡片读)orange, apple, pear, pineapple, watermelon, banana.
T: Read them again
Ss: orange, apple, pear, pineapple,watermelon, banana.
3.To learn new sentences.
T: Show sentence: How much is it?( 拿一个带有价格的水果图片)
S2:Six dollars.
Ss: Six dollars.
T: (出示其他的带有价格的水果图片)How much is it?
Ss:...
T: Show sentence: How many do you want?( 拿一个带有水果图片)
S3: Seven apples, please.
Ss: Seven apples, please.
T: (出示其他的带有不同数量的水果图片)How many do you want?
Ss:... 4. Listen and Speak T: Now open your books and turn to page30. Then listen to the tape. Think
over:
(1)How much is the pear?
(2)How many does Tutu want?
Ss listen carefully.
T: How much is the pear?
S4:One dollar.
T:How many does Tutu want?
S5: 20 pears, please.
5. Listen and repeat.
T: Now let’s listen to the dialogue and repeat.
Ss: Listen and repeat.
5.Practice
T: How can answer it? (T shows pictures.) T points sb. To ask “How much is it? How many do you want?”
Ss: ...
6. Create a situation: Dialogue play. (For example: Page 4)
7.Do the writing exercise.
(1) Exercise Book: Page 20
(2)资源与评价:
Page 22
Ⅲ. Sum Up(总结):
T: What have you learnt from this lesson ?Look at the blackboard and read it.
Ss:…
T: That’s all for today. Bye, class.
Ss: Bye, teacher.
Homework(作业):
(1)
Read this dialogue Page30
(2)
Write word “pear” tenth time
(3)
Do Exercise Book Page 20
The Blackboard Writing(板书)
Lesson 22 How Much Is It?
pear 梨 How much is it?
bear 熊 How many do you want? Thinking After Class(课后反思)
How much is it?是一个非常生活话的话题。所以我在设计这节课的时候,就力求让学生有深切的生活体验。本节课我采用听说读写练的教学模式。听音前,出示问题板。要求学生带着问题去听录音。之所以设计问题,是让让学生带的任务去听磁带,使学生注意力集中,提高了学生的听力理解能力。在学习单词环节,我能把书写相似的单词罗列出来让学生区分记忆。如:学习pear时,我把学过的bear也书写了出来,这样方便学生记忆,也提醒学生别混学。本节课的操练重点放在学生的实际生活中,让学生自己去感知,去体验,培养了学生的交际能力及表演才能。
拓展运用活化书本知识在英语教学中最难也是最关键,但是在本节课的实际教学中,因为场地、学生英语水平所限而被砍掉了,是本节课的遗憾之处。
分享:
文档信息
- 格式: PDF
- 页数: 未知页
- 字数: 未知
- 上传时间: 2018-04-30 18:14:00
- 下载次数: 0
- 浏览次数: 163
- 积分: 4
- 收藏: 0
作者信息
5ygggwenku_32240
来自:学校:石家庄市四中路小学
配套课件
相关文档
下载提示
下载文档后,您可以获得:
- 完整无水印文档
- 高清阅读体验
- 随时保存查看
- 支持打印下载
关于本教案的常见问题
Q:Lesson 22 How Much Is It?主要内容及教案内容是什么类型的资料?
A:这是一份教学教案文档,可用于备课、课堂讲解与课后复习,支持在线预览正文内容。
Q:这份教案对应哪篇课文?
A:对应课文《Lesson 22 How Much Is It?》,可从面包屑进入课文目录查看同课其他资料。
Q:如何找到配套课件?
A:页面提供「配套课件/同课文课件」入口;也可进入课文详情页同时查看教案与课件列表。